כתבה על האימון הבריאותי

עיתון מנטה: טרנד: אחרי הרופא – פונים לקואוצ'ר לבריאות

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4250052,00.html

אחרי שהרופא מאבחן את המחלה ומעניק את המלצות הטיפול שלו, לא מעט חולים מתקשים ליישם אותן ולשנות את אורח חייהם. ברווח שבין הרופא לבריאות צמח מקצוע חדש: מאמני בריאות שיבנו עבורכם תוכנית פעולה ויתמכו לאורך התהליך.
כתבה: אראלה טהרלב בן-שחר

אם היו שואלים אתכם מיהו בעל המקצוע שיכול לעזור לכם להבריא, סביר להניח שהייתם מכריזים ללא היסוס: "רופא". אלא שבשנים האחרונות הולך ומתברר שלמרות המקצועיות, אין די ברופא להבריא אתכם.

נכון, הרופא הוא זה שמאבחן, רושם תרופה, מבצע פרוצדורות מצילות חיים, מפנה לבדיקות וגם ממליץ על שינויים באורח החיים. ועם זאת, פעמים רבות הפגישה איתו לא מובילה לתוצאה המיוחלת. אתם יוצאים מחדרו כשאתם יודעים מה אתם צריכים לעשות (להפחית את צריכת המלח, להפסיק לאכול מזונות שמנים, להתחיל להתאמן,להפסיק לעשן, לרזות), אבל אתם לא ממש יודעים איך.

ברווח הזה, שבין מה שהדוקטור ממליץ ובין המטופלים שצריכים ליישם את ההמלצות, צמח מקצוע חדש – אימון בריאות. והרווח הזה, כך מתברר, הוא למעשה תהום. כי אחוזים גדולים של חולים במחלות כרוניות אינם נשמעים להמלצות הרופא. בין שליש למחצית מהמטופלים אינם לוקחים בקביעות את התרופות שמומלצות להם.

התופעה חמורה במיוחד עם תרופות ליתר לחץ דם (רק 34% מהמאובחנים נוטלים תרופות), ומסוכנת במיוחד אצל חולים אחרי אירוע לב, שלא לדבר על אחוז המטופלים המתעלמים מהנחיות לשינוי באורח החיים. כאן נכנס לתמונה מאמן הבריאות – איש המקצוע שנותן כלים מעשיים לאימוץ ההמלצות.

מה לא יודעים הרופאים?

ראוי לציין כי הראשונים שהבחינו בעובדה שאין די ברופאים כדי לגרום למטופלים לשמור על בריאותם היו הרופאים עצמם. למעשה, כבר בשנת 2003 הכריז ארגון הבריאות העולמי שהמלצות הרופאים אינן מספקות ואינן משיגות את מטרתן.

"אני רואה הרבה אנשים שיוצאים מהרופא ושוכחים את כל מה שהוא אמר להם 15 דקות אחר כך", מספר פרופ' איתמר רז, מנהל יחידת הסוכרת בהדסה עין כרם וראש המועצה הלאומית לסוכרת, שיוזמת כיום פרויקט להכשרת מאמני סוכרת. "לכן, אחרי שנים של טיפול בחולי סוכרת הגעתי למסקנה שחלק חשוב ביישום החלטות לשינוי אורח חיים קשור לאימון אישי".

לדברי עדי זוסמן, מאמנת בריאות ודיאטנית ויו"ר הפורום לטיפול בהתנהגויות אכילה בעמותת הדיאטנים עתיד, "אי היענות להמלצות הרופא נחשבת כיום בקהילה הרפואית כאחד מגורמי הסיכון לתחלואה והחמרה במחלה".

רופאים רבים לא מסתפקים אמנם בלהשמיע את ההמלצות המלומדות שלהם למטופלים רק ל"טובת הרקורד", אלא מנסים לגרום להם להשתכנע ולאמץ את ההמלצות במגוון שיטות. הם מנסים הסברים מדעיים: "האספירין ידלל לך את הדם וימנע מקרישי דם להיווצר"; הם מנסים להשתמש בסמכות: "אתה פשוט חייב לרדת במשקל"; וחלקם אף אימצו את טקטיקת ההפחדה במשפטים מאיימים בנוסח: "אם לא תרד במשקל, הפעם הבא שתראה אותי תהיה אחרי התקף לב". אבל כאמור, כל השיטות האלה לא הוכיחו את עצמן.

חוקרים שבדקו מהי השיטה היעילה לגמילה מאלכוהוליזם, גילו שיש שיטה אחת יעילה יותר מכל שיטה אחרת. השיטה, הידועה בשם "הגישה המוטיבציונית", מבוססת על טכניקות שמצליחות לחזק אצל אנשים את הרצון והיכולת לעשות שינוי וכך להניע לפעולה. לא מדובר בתהליכים ארוכים או יקרים, אלא ב20-12 פגישות שבועיות המתפרשות על פני שלושה-שישה חודשים.

לצד הגילוי על יעילות השיטה המוטיבציונית הצטברו גם מחקרים המלמדים מהם הגורמים שעוזרים לאנשים להצליח בתהליך שינוי.

הידע שנצבר הוביל ללידתו של האימון לבריאות, ולמעשה המקצוע החדש הזה כבר מתהדר בכמה אותות כבוד של המוסד הרפואי: יש לו איגוד משלו, מאמרים ומחקרים המוכיחים את יעילותו בכתבי עת רפואיים יוקרתיים, בתי ספר להכשרת בעלי מקצוע במקומות מובילים בעולם כמו הרווארד ודיוק (וגם בארץ), ובאוקטובר הקרוב יתקיים הכנס הראשון של אימון בריאות באורלנדו, פלורידה.

בחו"ל כבר יש מרפאות שבהן הוקצתה למאמן הבריאות קליניקה נפרדת ליד הקליניקה של הרופא. מטופל שנכנס למרפאה מתקבל על ידי האחות, מאובחן על ידי הרופא, ומשם עובר למאמן להתוויית דרכי פעולה.

מה יודעים מאמני הבריאות?

מאמני הבריאות אינם קואוצ'רים שמתמקדים בבריאות, אלא מאמנים שאחרי קורס האימון שלהם המשיכו והשתלמו בקורס נוסף של כ־60 שעות המתמקד באימון בריאות. בישראל בית הספר המוביל למאמני בריאות הוא מדיקואצ', וגם איק"א (האיגוד הישראלי לקואוצ'ינג) פתח לאחרונה קורסים להסמכת מאמני בריאות.

ומה לומדים בקורס? בין גופי הידע המרכזיים של המאמן עומדת כאמור הגישה המוטיבציונית. "בלב הגישה מצוי הרעיון שצריך לתת לאדם לחוש חופש לבחור אם הוא רוצה לעשות שינוי", מסבירה זוסמן. "המשמעות היא שצריך לתת לגיטימציה לאפשרות שהוא יבחר לעשות ההפך (להמשיך לעשן, להשמין). תחושת הבחירה והידיעה שהשינוי לא נכפה עליך הכרחיים לביצוע שינוי".

עוד דבר שמאמנים לומדים הוא שכדי לחזק את המוטיבציה, צריך לעזור לאדם לחוש שהוא מסוגל לעשות שינוי. לא פעם אנשים אינם פוצחים בדיאטה או בפעילות גופנית כי הם לא מאמינים בכוחם, והמאמנים עוזרים להם לחוש שהם יכולים.

"כלי נוסף של מאמן הבריאות הוא השיטות להשגת מטרות", מסבירה מירב בית און, מאמנת בריאות ומנהלת חברת מדיקואצ' לאימון לבריאות ואיכות חיים. "הוא מלמד איך להציב מטרות, מסייע לכוון לתוכנית פעולה ריאליסטית ומראה איך לקום ולהתאושש מנפילות ששינויים מזמנים".

מלבד זאת, מאמני בריאות לומדים לזהות אצל כל אחד את המחסום המסוים שהוא צריך להתגבר עליו כדי להתחיל בשינוי. "ישנם טיפוסים שמאמינים בשחור ולבן", מפרטת בית און, "הם חושבים שאם הם לא מתחילים לצום ולרדת שלושה קילו בשבוע, אין טעם שיתחילו לשמור דיאטה; יש כאלה שהאוכל מהווה עבורם פיצוי רגשי והם צריכים ללמוד דרכים למלא חסכים; יש כאלה שעובדים בקונדיטוריה והמחסום אצלם הוא סביבתי. האימון מציע שיטות שונות להתגברות על מכשולים שונים".

משרד הבריאות אינו מכיר במקצוע ולכן גם אין עליו פיקוח, אבל ברוב בתי הספר דורשים כי התלמידים יבואו מהתחום ויהיו אחיות, דיאטנים, פיזיותרפיסטים וכמובן רופאים. בחלקם יסכימו לקבל גם אנשים שחוו בעצמם מחלה ללא רקע מקצועי.

"כיוון שבריאות היא עניין של חיים ומוות", אומרת ד"ר ענת צפוני, רופאת ספורט ומאמנת לבריאות ואיכות חיים, "חשוב מאוד שלמאמן בריאות תהיה הבנה בסיסית בתחום הבריאות". במילים אחרות: העדיפו מאמן בריאות בעל רקע מקצועי מתחום הבריאות.

על מגרש האימונים

אז מי מאיתנו יכול למצוא תועלת בליווי של מאמן בריאות? חולים במחלות כרוניות כמו סוכרת, קרוהן, מחלות לב ולחץ דם? אנשים שרוצים לרזות או להירגע? בעלי כולסטרול גבוה? אנשים צעירים ובריאים שהחליטו לשמור על בריאותם (וצעירותם), או דיאטנים, רוקחים ורופאים שרוצים לדעת איך לדבר עם המטופלים באופן אפקטיבי?

התשובה היא: כל אלה נכונים. נושא אימון הבריאות שולח יד לתחומים שונים. כר פעילות מרכזי אחד הוא המחלות הכרוניות. "מחלות כרוניות אינן מחלות שעוברות בשבוע, וצריך ללמוד לנהל אותן כמו שלומדים לנהל עסק", אומרת זוסמן. למאמנים המתמחים במחלות כרוניות יש לרוב גם תת התמחות, והם מתמקדים באימון לסוכרת, אסתמה, קרוהן וקוליטיס.

בין מאמני המחלות הכרוניות, אגב, זוכים מאמני הסוכרת לשם נבדל: "מחנכי סוכרת", ובארצות הברית הם גוף מוכר שיש לו אפילו אגודה משלו. בארץ, כאמור, יוצא לדרך בימים אלה פרויקט גדול שבראשו עומדים פרופ' רז ואלון גל, מנכ"ל חברת האימון תו"ת תקשורת ותוצאות, הנועד להכשיר מחנכים לסוכרת. אלה יידעו לא רק ללוות חולי סוכרת אלא גם לחנך את ילדי בית הספר כדי לעזור למניעת המחלה.

מגרש נוסף של מאמני הבריאות הוא תחום המניעה. במחוז ירושלים של שירותי בריאות כללית כבר הרימו את הכפפה ומציעים מפגשים מוזלים למבוטחים. גם ארגוני עובדים גדולים בארץ, כמו חברת החשמל, מאפשרים לעובד להשתמש באימון בריאות מסובסד או חינם.

בית און מספרת שבשירותי בריאות כללית ובמכבי שירותי בריאות נערכים אימונים לרופאים, אחיות ואנשי צוות רפואי כדי להקנות להם כלים לשיח יעיל עם המטופלים.

מודעות פרסומת